Filmy mimo mainstream
10.11.2023 | bakeero

DOKUMENT: Electric Bogaloo – jak dobře znáte osmdesátky?

Vyrůstali jste na filmech z kopírovaných videokazet? Milovali jste ninjovská béčka, akční filmy s Chuckem Norrisem, Van Dammem a dalšími? Pokud bylo vaší odpovědí 2x ANO, pak si rozhodně pojďte zatančit elektrické bogaloo! A pokud vás tahle doba minula, nechte si v tomhle dokumentu odhalit tajemství, proč vaši starší kamarádi tak láskyplně vypráví o nekoukatelných béčkách z osmdesátých a devadesátých let.

HVĚZDA VEČÍRKŮ
Režisér Mark Hartley je v oboru béčkové kinematografie skutečným znalcem. Už v roce 2016 jsem totiž v podcastu Filmfanatic ON AIR #003 doporučoval jeho dokument Kam se hrabe Hollywood a také tady je mé doporučení doslova MAXIMÁLNÍ! Elektrické bogaloo vám totiž rozšíří znalosti v oboru filmové historie – pravda, většinou té brakové – ale především vám dodá spoustu skvělých historek, se kterými budete na všech večírcích za hvězdu!


BRATRANCI V TRIKU
Film se zaměřuje především na období, kdy studiu Cannon šéfovali bratranci Menahem Golan a Yoram Globus. Američtí přistěhovalci izraelského původu bez nadsázky změnili způsob, jakým se vyrábí a produkují filmy. Ať už k lepšímu, nebo k horšímu. Neváhali se totiž dobývat na hollywoodské večírky pod falešnými záminkami, prodávat své filmy jen na základě plakátu nebo přeplácet uvadající hvězdy, čímž zvedali náklady áčkovým studiím. Ta totiž musela podmínky brakové produkce logicky dorovnávat. “Když pro mě může poslat limuzínu Cannon, proč nemůžete vy?”

Nedostatkem dokumentu je snad jen neúčast zmíněného dua Golan-Globus, které se dle svých nejlepších zvyklostí rozhodlo natočit vlastní dokument na tohle téma – a vytřískat z něj nějaký kapitál. Jinak je ale Electrické bogaloo plné skvělých okamžiků. Poznejte tedy, díky komu spatřily světlo světa legendární kousky s Chuckem Norrisem, kdo dotáhl Jean-Claude Van Dammea na vrchol nebo kdo stál za ninja mánií.

Pokud se chcete zasvěceně bavit o popkultuře a estetice osmdesátých let, musíte zkrátka znát příběh studia Cannon. Právě tihle chlápci totiž vymysleli Amerického ninju a další skvosty. A jestli toho nášupu nebudete mít po skoro dvou hodinách dost, Přetočte to!

6/7
Nemůžete rozumět osmdesátým letům, pokud neznáte příběh studia Cannon. Tohle je zásadní dokument, který zvedne váš společenský kredit.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
DOKUMENT: Electric Bogaloo – jak dobře znáte osmdesátky?

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Dokumentární

Austrálie / USA / Izrael / Velká Británie, 2014, 107 min

Režie: Mark Hartley
Scénář: Mark Hartley
Hudba: Jamie Blanks
Hrají: Dolph Lundgren, Molly Ringwald, Bo Derek, Marina Sirtis, Olivia d’Abo, Robert Forster, Richard Chamberlain, Elliott Gould, Mimi Rogers, Cassandra Peterson…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku