Filmy mimo mainstream
28.12.2023 | bakeero

RECENZE: Odplata – dokonalý obraz doby

Fenomén podcastů už se propsal do seriálového světa ve skvělé sérii Jen vraždy v budově a teď si dělá zálusk také na svět filmový. Jak zdařilá je Odplata režisérského novice a zároveň herce v hlavní roli tohoto snímku B. J. Novaka?

Newyorský novinář Ben si příliš nezakládá na vztazích. Respektive jich vede hodně. Tedy těch krátkodobých. Jedné noci se dozví, že dívka, se kterou se párkrát sešel, zemřela. Její rodina má za to, že si byli blízcí a sám Ben zavětří příběh i příležitost novinářsky prorazit, takže se vydává na její pohřeb do Texasu.


MUSÍME SI PROMLUVIT
Pokud máte rádi konverzační filmy, pak je vysoká pravděpodobnost, že vás Odplata osloví. Už v samotném úvodu si můžete užít vtipný rozbor současných vztahů, ale opravdová zábava přichází až ve chvíli, kdy usedlý newyorský novinář dorazí do Texasu. Do toho Texasu, kde podle samozvané newyorské smetánky žijí burani věřící každé konspirační teorii. Ale víte, co říká stará pravda? To, že jste paranoidní ještě neznamená, že po vás nejdou!

Ben se seznamuje s rodinou své domnělé přítelkyně a v tandemu s jejím bratrem Tyiem (skvělý Boyd Holbrook) rozjíždí pátrání po tom, kdo skutečně stojí za její smrtí. Protože tohle rozhodně nebyla nehoda! A na pozadí samozřejmě nahrává podcast o tomto případu.

DUCH DOBY
Film skvělým způsobem zachycuje rozdělenost dnešní společnosti, která je aktuální nejen v USA a daří se mu trefně popisovat také další fenomény moderní doby. Zmiňované konspirační teorie, drogy, touhu po instantní slávě. Vrcholem všech dialogů i monologů je parádní role Ashtona Kutchera, který doslova oslňuje. Tohle jsem od něj nečekal. Wau!

Pro Filmfanatica je Odplata jedním z nejmilejších filmových překvapení roku. Zaručuji, že líbit se bude všem, kdo se vyžívají ve společenských tématech, konverzacích o malých i velkých životních pravdách nebo rádi odkrývají mnohovrstevnost hrdinů i jejich dialogových výměn.

6/7
Film plný dobré nálady, metahumoru, vrstevnatých úvah, dialogů a překvapení. Vystihující duch doby. Překvapení roku!
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Odplata – dokonalý obraz doby

Odplata / Vengeance

Komedie / Mysteriózní / Thriller

USA, 2022, 107 min

Režie: B. J. Novak
Scénář: B. J. Novak
Kamera: Lyn Moncrief
Hrají: Dove Cameron, Lio Tipton, Boyd Holbrook, Ashton Kutcher, B. J. Novak, Zach Villa, J. Smith-Cameron, Issa Rae, Sarah Minnich, Isabella Amara, Ben Whitehair…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku