Filmy mimo mainstream
10.01.2022 | bakeero

RECENZE: Quo vadis, Aida? – krvavý Balkán

Válka v bývalé Jugoslávii v devadesátých letech je posledním velkým krvavým konfliktem na starém kontinentu. Na filmovém plátně už byla zachycena poměrně často. Většinou bohužel šlo spíše o béčkovější přístupy v rámci akčního žánru. Čest výjimkám, jako třeba Země nikoho, která má u Filmfanatica naprosté absolutorium. Jenže od doby tohoto snímku (2001) jsem na další silný proti/válečný zážitek z balkánského poloostrova čekal až do současnosti. Quo vadis, Aida? se však směle může rovnat těm nejlepším filmovým zážitkům zobrazující krvavé tragédie na osudu několika jedinců.

OKAMŽIKY PŘED KATASTROFOU
Píše se rok 1995 a Aida pracuje jako překladatelka pro OSN ve Srebrenici. Ona, její rodina i tisíce místních obyvatel prchají před postupující srbskou armádou a hledají úkryt v “bezpečné zóně” OSN. Jenže vinou byrokracie, neschopnosti i nepřipravenosti se srbští vojáci pod velením generála Mladiće přibližují zoufalým Bosňákům a vypadá to, že neexistuje nic, co by je dokázalo zastavit.

MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE
Koprodukce hned deseti evropských zemí sugestivně ukazuje beznaděj, které museli váleční uprchlíci čelit. Zároveň nám velké téma předkládá až nepříjemně zblízka. Na situaci samotné Aidy, která se snaží zachránit, když už ne všechny, tak alespoň vlastní syny a manžela. Jenže úřednický moloch nemá pro pohnuté osudy jednotlivců pochopení a krvavý masakr se tak zdá neodvratitelný.

BEZ HOLLYWODSKÝCH KLIŠÉ
Quo vadis, Aida? nenaplňuje hollywoodské mantinely a šetří prvoplánově srdcervoucími scénami. Daleko více sází na dokumentární styl a nehraje si s výraznými hudebními motivy, které mají divákům ukázat, kde se asi mají dojímat. Není to potřeba. Z minulosti víme, že právě onen chladný a strojově přesný popis událostí dokáže zapůsobit daleko silnějším dojmem.

Výsledkem je hodně skličující podívaná, ze které nebude divákům dobře. Kdo by snad neznal události, které se nechvalně proslavily pod označením Srebrenický masakr, neudělá chybu, když si o nich něco nastuduje ještě předtím, než si film pustí. Určitě to neuškodí a podívaná tím dostane další rozměr, když budete sledovat Mladićovi mírotvorné přednesy přímo pro oka televizních kamer.

6/7
Jeden z nejsilnějších protiválečných filmů posledních let. Z krajiny, která je až nepříjemně blízko a doby je nedávno minulé.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Quo vadis, Aida? – krvavý Balkán

Quo vadis, Aida?

Drama

Bosna a Hercegovina / Rakousko / Rumunsko / Nizozemsko / Německo / Polsko / Francie / Norsko / Turecko, 2020, 101 min

Režie: Jasmila Žbanić
Scénář: Jasmila Žbanić
Kamera: Christine A. Maier
Hudba: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
Hrají: Jasna Đuričić, Johan Heldenbergh, Raymond Thiry, Boris Isakovič, Emir Hadžihafizbegovič, Joes Brauers, Reinout Bussemaker, Teun Luijkx…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku