Filmy mimo mainstream
28.07.2015 | bakeero

RECENZE: Pusher – dánský dealer

Filmfanatic udělal před časem s drogovým dealerem jednu vcelku negativní (filmovou) zkušenost. Maďarský pohled na tohle téma byl totiž strašně utahaný a i když je jasné, proč režisér zvolil právě neskutečně uloudané tempo, ke koukání to zkrátka nebylo. Takový typický příklad nediváckého filmu.

Ale nenechal jsem se odradit a zkusil dealera z Dánska. A to byl matroš o poznání výživnější – i když ani tady nejde o nějaký vyloženě divácky vděčný film. Nicméně Pusher stál za to a následně jsem zjistil, že už stačila vzniknout celá trilogie. A právě tu vám tenhle týden Filmfanatic představí.

Příběh se věnuje řadovému dealerovi Frankovi, který se dostane do setsakramentských problémů, když přijde o velkou dávku drog i peníze pro srbského drogového kápa Mila. A že si s fanoušky Crvene Zvezdy Bělehrad není radno zahrávat, o tom se tu snad nemusím příliš rozepisovat.

Na první pohled vás na Pusherovi zaujme především syrová kamera, která chvíli nepostojí a občas všechna ta roztěkanost působí skoro jako found footage. Ve spojení se zajímavými filtry (většinou civilně tlumenými, ale v “podsvětí” nočních klubů do červena rozzářenými) to dohromady dává nepříjemnou atmosféru nejistoty.

A právě té musí Frank čelit. Jeho život zkrátka plyne bez jasnějšího cíle a navíc v prostředí, kdy je jen otázkou času, než vás někdo ožulí a vy se dostanete do problémů. Problémů, která vás můžou stát život.

Frank dělá všechno možné i nemožné, aby se ze šlamastiky dostal, ale bude mít jeho snažení na roztočený kolotoč vůbec nějaký vliv? Zastaví se spirála vedoucí do pekla? Nechte se překvapit.

Hlavní roli dealera Franka hraje Kim Bodnia (můžete ho znát třeba ze seriálu Most nebo povedené černé komedie V Číně jedí psy) a svůj debut si tu odbyla také jedna současná dánská superstar – Mads Mikkelsen. Jeho postavě se věnuje druhý díl Pushera, který vám Filmfanatic představí v zítřejší recenzi.

 

BTW: Boží je také soundtrack, který k filmu dokonale pasuje.

5/7
Hodně povedená sonda do života drogového podsvětí. Bez příkras a pěkně syrová - evropsky.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Pusher – dánský dealer

Dealer / Pusher

Krimi / Thriller
Dánsko, 1996, 105 min

Režie: Nicolas Winding Refn
Scénář: Jens Dahl, Nicolas Winding Refn
Kamera: Morten Søborg
Hrají: Kim Bodnia, Zlatko Buric, Laura Drasbæk, Slavko Labovic, Mads Mikkelsen, Peter Andersson, Thomas Bo Larsen, Levino Jensen, Nicolas Winding Refn, Coco C.P. Dalbert, Liv Corfixen

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku