Filmy mimo mainstream
31.01.2015 | bakeero

RECENZE: Osmy – televizní triumf

Česká televize získala za Osmy nejprestižnější evropskou televizní cenu Prix Europa v kategorii TV Fiction. Černá komedie z období tuhé normalizace už tu sice několikrát byla, ale tentokrát skutečně baví.

Ivan Trojan hraje úředníčka Richarda, který v záchvatu opilecké euforie podepíše Chartu 77. Jeho podroušený návrat domů ještě zavání přehnanou groteskností, ale ráno už kocovina odeznívá a Trojan hraje naprosto přesvědčivě. I když musí čelit stále absurdnějšm a absurdnějším situacím, které z jeho nechtěného hrdinství pramení.

Obraz doby je zachycen naprosto uvěřitelně, i když se snaží z temných časů naší historie vyždímat především nějaký ten humor a nadhled. Depky už jsme si totiž užili dost. Zdánlivý úřednický pán se tak musí klanět šlechtě dělnického stavu a vypořádávat se s rolí lidového hrdiny. Podepsal to totiž za všechny! Za všechny ty, jenž sami neměli tu odvahu a teď ho v soukromí plácají po zádech, aby mu na veřejnosti věnovaly ty nejopovržlivější pohledy uvědomělých komunistů.

Pro dobro rodiny i svoje vlastní tedy Richard musí zajistit, aby jeho jméno zmizelo ze seznamu chartistů. Jednodenní úřednícká odysea může začít! Krom Trojana v ní excelují i všechny menší postavy; ředitel podniku Miroslav Krobot, jeho sekretářka Simona Babčáková, instalatér Marek Taclík a v neposlední řadě Richardova manželka v podání Zuzany Stivínové.

Zkrátka pokud jste tuhle komedii v premiéře minuli, neváhejte si jí pustit. Ke zhlédnutí je ZDARMA na webu České televize!

5/7
Lepší než drtivá většina české kinoprodukce, takže bez diskuzí televizní film roku. Skvělé herecké výkony všech zúčastněných.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Osmy – televizní triumf

Osmy (TV film)

Komedie
Česko, 2014, 82 min

Režie: Jiří Strach
Scénář: Marek Epstein
Kamera: Vladimír Křepelka
Hudba: Ondřej Brzobohatý
Hrají: Ivan Trojan, Zuzana Stivínová ml., Gregor Bauer, Jiří Dvořák, Josef Dvořák, Simona Babčáková, Zuzana Kajnarová, Miroslav Krobot, Marek Taclík, Andrea Daňková, Oldřich Navrátil, Tomáš Töpfer, Lukáš Hlavica, Michal Pavlata, Milan Němec, Tomáš Sagher, Vít Karas

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku