Filmy mimo mainstream
27.03.2015 | bakeero

FFF: Čelisti

Filmfanatic dnes přináší další z legendárních kousků filmové kinematografie. Kultovní film režisérského esa Stevena Spielberga, kterým na sebe upozornil svět a ten se pak začal bát chodit do vody. Ano, řeč je o žraločích Čelistech.

Tomuhle filmu bude letos už 40 let, ale dodnes nikdo nenatočil lepší žraločí horor. Nebo ještě lépe, jak píše na ČSFD uživatel J*A*S*M, nikdo dodnes nenatočil lepší zvířecí horor. Až takhle těžce tenkrát Spielberg zaruloval.

Zápletku snad nemá cenu popisovat, protože od Čelistí se snad ve žraločích filmech jiná nenosí. Ale vězte tedy, že přímořské letovisko Amity začne ohrožovat Velký bílý. Proto je místní šerif pro okamžité uzavření pláží, ale starosta i další pohlaváři případy napadení žralokem bagatelizují a trvají na tom, že pláže zůstanou otevřené. Jde přeci o prachy. O město.

Na scénu pak přichází mořský biolog i ostřílený lovec žraloků. Útoků na nebohé návštěvníky letoviska přibývá a nakonec i sám starosta musí uznat, že tuhle rybu je třeba zabít. Hrdinná posádka lodi Orca se tedy vydává vstříc prehistorickému monstru, srovnat s ním účty přímo na jeho území.

Jak to dopadne všichni víme, ale i tak je sledování Čelistí dodnes vrcholně zábavnou záležitostí. Ukázkou brilantní filmařiny v té nejlepší hollywoodské tradici.

Všechna následná pokračování šla kvalitativně dolů, ale druhý díl ještě uznávám. Takže pokud si budete chtít připomenout, proč jste se tenkrát báli zaplavat si v moři, pusťte si Čelisti. Film, který doslova změnil svět.

7/7
Nejlepší žraločí film všech dob. Ani po 40 letech neztrácí Čelisti nic na své mrazivosti a schopnosti vyvolat ve vás strach z hlubin pod vámi.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
FFF: Čelisti

Čelisti / Jaws

Thriller / Horor
USA, 1975, 124 min

Režie: Steven Spielberg
Předloha: Peter Benchley (kniha)
Scénář: Peter Benchley, Carl Gottlieb
Kamera: Bill Butler
Hudba: John Williams
Hrají: Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss, Lorraine Gary, Murray Hamilton, Carl Gottlieb, Susan Backlinie, Steven Spielberg, Jay Mello, Chris Rebello, Lee Fierro, Jeffrey Voorhees, Craig Kingsbury, Robert Carroll

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku