Filmy mimo mainstream
02.12.2014 | bakeero

FFF: Pulp Fiction

Není snad člověka, který by Pulp Fiction neznal. Ale rozhodně se najdou tací, kteří ho neviděli – znal jsem takové lidi osobně, ale teď už si své filmové vzdělání samozřejmě doplnili. A udělali dobře, protože podle mě zkrátka v moderní kinematografii není kultovnějšího filmu.

Jestli nechcete být u piva s partou kamarádů za podivína, měli byste zkrátka Pul Fiction vidět. Kadence hlášek, které zlidověly je neuvěřitelná a řada scén se stala vysloveně popkulturním dědictvím, na které je odkazováno v nejednom novějším filmu. Quentin Tarantino se zkrátka svým druhým filmem trefil přímo do černého a od té doby už (logicky) nemůže být lepší.

Mozaikovité skládání děje tu bylo už před Pulp Fiction, ale právě historky z podsvětí udělaly z tohohle formátu tak trochu módní styl. Tarantino tu cituje, odkazuje a někdy i přímo vykrádá řadu klasik i zapadlých braků. Jako to ostatně dělá v průběhu celé své režijní filmografie. V Pulp Fiction ale občas přidá i špetku vlastní invence a tohle všechno vám ve výsledku servíruje okouzlující a nezapomenutelný filmový tážitek.

Takže i když mě pak Tarantino, s výjimkou Jackie Brown, víceméně přestal bavit, tady před ním musím hluboce smeknout a ještě se uklonit. Pulp Fiction je totiž 100% film, který by měl vidět skutečně každý. Procento diváků, kterým se nebude líbit je totiž naprosto minimální. Tohle je zkrátka sázka na jistotu.

7/7
Tarantinův nepřekonatelný vrchol. Ten správný mix popkulturních odkazů, citací klasiků i braků, navíc se správnou mírou vlastní invence. Bravo!
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
FFF: Pulp Fiction

Pulp Fiction: Historky z podsvětí / Pulp Fiction

Krimi / Thriller
USA, 1994, 154 min (SE: 168 min)

Režie: Quentin Tarantino
Scénář: Quentin Tarantino, Roger Avary
Kamera: Andrzej Sekula
Hrají: John Travolta, Samuel L. Jackson, Tim Roth, Uma Thurman, Christopher Walken, Bruce Willis, Harvey Keitel, Amanda Plummer, Rosanna Arquette, Eric Stoltz, Ving Rhames, Maria de Medeiros, Peter Greene, Duane Whitaker, Paul Calderon, Frank Whaley, Burr Steers, Phil LaMarr, Bronagh Gallagher, Quentin Tarantino, Steve Buscemi…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku