Filmy mimo mainstream
06.05.2022 | bakeero

RECENZE: Jangsari – jihokorejská Normandie

Korejská válka není v hledáčku západních filmařů příliš často. Filmfanatic si vlastně nevybavuje jediný snímek z poslední doby, který by reflektoval krvavý konflikt na Korejském poloostrově. Všichni si nejspíš vybavíme alespoň legendární M.A.S.H., ale jinak musíme za filmařským ztvárněním korejské války přímo ke zdroji.

ZAHNANÍ DO KOUTA
Je rok 1950 a vojenské síly Jižní Koreje jsou zatlačeny do nejjižnějšího cípu země. Generál McArthur v reakci na to provede odvážnou vyloďovací operaci, kterou k vytvoření zmatku podpoří i diverzní útoky na dalších místech. Jedním z nich je Jangsari. Vzhledem k vysokým americkým ztrátám a nedostatku vojáků dostanou misi za úkol nezkušení jihokorejští studenti s pouhým desetidenním výcvikem.

KOREJSKÁ NORMANDIE
Režisér Kwak Gyeong-taek má na svědomí jednu z mých nejoblíbenějších gangsterek Chingoo a svůj um potvrzuje také na válečném poli. Pravda, že tentokrát mu trochu drhne gradace, ale divák bude spokojen i tak. Úvodní sekvence vylodění je totiž absolutní filmařskou lahůdkou. Svou epičností sice nedosahuje legendárního vylodění ze Zachraňte vojína Ryana, ale už jen to, že na ni dá vzpomenout, je dostatečným puncem kvality.

S KAMEROU DO ZÁKOPU
Jangsari je válečným filmem, který nešetří akčními scénami. Všechny přestřelky jsou skvěle natočené a vyloženě lahůdkou je kamerová scéna z dobývání zákopů. Opravdu, všechna čest před režisérem i kameramanem, že vymysleli takto efektní sekvenci. Filmfanatica doslova strhla! Povedená je i odvážná léčka na nepřítele a v tu chvíli jsem byl s hodnocením tařka u absolutoria.

Jihokorejci si pak neodpustí tradiční retrospektivy do civilních životů vojáků, jež mají dát postavám hloubku a chytnout diváka za srdce. Funguje to a figury sbírají sympatie. Jenže film v tu chvíli trochu ztrácí tempo a už se mu nepodaří vrátit se na předešlou vlnu. Závěrečná přestřelka je překvapivě nejslabší z celého filmu a trochu tím sráží výsledný dojem. Filmfanatic však nezapomněl, že předešlá podívaná je filmařskou lahůdkou a nejlepším řemeslem v oboru válečné podívané. 

NOVÉ SEBEVĚDOMÍ
Pro západní publikum tu má roli i Megan Fox, ale spíš než její postava mě zaujalo něco jiného. Totiž to, že v jihovýchodní Asii došlo v posledních letech k obrovské emancipaci a růstu národního sebevědomí. Především díky růstu ekonomické síly. S tím souvisí i zajímavé detaily, které Filmfanatic (nejen) v Korejských filmech vnímá opakovaně. Už dávno není vše, co je Americké bezvýhradně svaté a nedotknutelné. Nejde o přímou obžalobu, ale nekritické časy jsou pryč. Asie je zkrátka na vzestupu a její moc se může šířit i v kinematografii. Filmfanatic si na to klidně vsadí.

5/7
Nejlepší film z období korejské války přímo od Korejců. Skvělé bojové scény, kterými se nešetří.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Jangsari – jihokorejská Normandie

Jangsa-ri 9.15 / angličtina The Battle of Jangsari

Válečný / Thriller / Drama

Jižní Korea, 2019, 104 min

Režie: Gyeong-taek Kwak, Tae-hoon Kim
Scénář: Man-hee Lee
Hrají: Megan Fox, George Eads, Myeong-min Kim, Min-ho Choi, In-kwon Kim, Shi-yang Kwak, Chul-woo Han, Bang-woo Dong, Jong-joon Jeong, Min-gyoo Kim…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku