Filmy mimo mainstream
11.05.2022 | bakeero

RECENZE: Ať žije Bělorusko! – totalita bez českého cukru

Filmfanatic prohlubuje penetraci polské kinematografie, i když tentokráte si odskočíme až do současného Běloruska. Právě o neutěšeném životu v něm vypráví snímek, který je inspirován skutečným příběhem muzikanta Franaka Viachorky.

KAPELO HRAJ!
Miron je frontmanem populární běloruské kapely, jejíž koncerty bývají pravidelně vyprodané. Když však jedno z vystoupení vede k protirežimnímu bouření, represivním složkám dojde trpělivost. I přes vrozenou srdeční chorobu je Miron odveden do armády a čekají ho krušné časy.

VOJNA NENÍ KOJNÁ
Ani v kasárnách však Mirona neopouští revoluční duch a touha po skutečné svobodě. Jenže v běloruské armádě, která jako poslední na světě používá onuce místo ponožek, není pro svobodomyslného jedince místo. Únik tedy Miron hledá v psaní ilegálního internetového blogu, ve kterém zesměšňuje vojenský život. Zlomí tvrdý režim jeho touhy, které zcela evidentně symbolizují sny celého národa?

CO JSTE VY, BYLI JSME MY
Téměř rok jsme v našich médiích vídali demonstrace, na kterých si běžní Bělorusové nechávali rozbíjet ústa a vytrvale demonstrovali za svržení Lukašenkova režimu. S trochou nadsázky si dovolím napsat, že nám stačil ke změně jediný večer 17. listopadu. Naštěstí, protože si nejsem jistý, zda bychom projevili takovou vytrvalost. O to větší respekt mají v mých očích Bělorusové. Ať žije Bělorusko! tedy vypráví příběh, který je blízký i nám.

Podobný film by zkrátka mohl vzniknout i u nás. Já bych se však vsadil, že by trpěl syndromem, který naši filmaři tradičně projevují k totalitním časům našich dějin. Totiž zlehčováním a idealizací, kdy všechno vyzní tak, že za bolševika vlastně obyčejným lidem nebylo tak zle a tím nejlepším receptem na přežití byl švejkovský humor. Jenže Poláci se nerozpakují vykreslovat věci tvrdě a bez příkras.

Ať žije Bělorusko! dokáže nabídnout povedené komediální momenty, ale rozhodně nedopustí, aby překryly tvrdou realitu totality. Ta dusí běloruskou společnost a vojenský život v kasárnách jen zrcadlí zkaženost celého systému. Pokud si chcete dát neidealizované totalitní retro, kterých se nám v Česku zoufale nedostává, rozhodně doporučuji!

7/7
Tankový prapor a Černí baroni v jednom. Jenže nad humorem vítězí reálný obraz totality a filmu tak není co vytknout.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Ať žije Bělorusko! – totalita bez českého cukru

Ať žije Bělorusko! / Żywie Biełaruś! / Viva Belarus!

Drama

Polsko, 2012, 101 min

Režie: Krzysztof Łukaszewicz
Scénář: Krzysztof Łukaszewicz
Kamera: Witold Stok
Hrají: Dzmitry Vinsent Papko, Karolina Gruszka, Aliaksandr Malchanau, Denis Tarasenko, Anatolij Kot, Lech Łotocki, Anna Iberszer…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku