Filmy mimo mainstream
13.04.2022 | bakeero

RECENZE: Furioza – tvrdá škola polského chuligánství

Pokud se Netflixu někde daří jeho spolupráce s lokálními tvůrci, pak je to bezesporu Polsko. Před časem vám Filmfanatic představil opus Jak jsem se stal gangsterem, který jsem bez rozmyslu zařadil do zlatého fondu mého nejoblíbenějšího žánru. Furioza je z podobného ranku. Čistokrevné podsvětí však mixuje se světem fotbalových hooligans. A značně zdařile!

VODKA A FOTBAL
Polsko je zemí vodky. V rámci EU je největším výrobcem, světově pak zaujímá 4. místo. Lihovary dávají práci zhruba 100 000 Poláků, takže není divu, že vodka je nejlépe zpracovaným heslem na polské Wikipedii. Zároveň jde o zemi, která má silnou tradici fotbalových chuligánů. Násilí i rvačky jsou jim vlastní a Filmfanatic vám to psal už v r. 2015. Furioza vypráví příběh právě jedné takové skupiny.

KAMARÁDI ZE SÍDLIŠTĚ
Dva bratři (Kaszub a Dawid) a jejich dávná kamarádka Dzika, se kterou vyrůstali na jednom betonovém plácku. První z bratrů vede chuligánskou skupinu, druhý je jejím vyvrhelem a Dzika se snaží zamezit násilí v řadách policejního sboru. Vzhledem k jejich společné minulosti teď musí Dawida přesvědčit, aby opustil svůj poklidný život a zachránil Kaszuba před hrozícím vězením. Jenže hrát dvojí roli mezi fotbalovými rváči? Tady jde doslova o život!

PĚSTI V TĚLOCVIČNĚ I V LESE
Furioza zdařile mixuje bojové scény chuligánských rvaček s žánrem krimi i thrilleru. V řadě scén budete mít o hrdiny skutečný strach, protože polský styl je syrový, brutální a krvavý. Herci působí uvěřitelně a jednoznačně nejděsivější postavou filmu je holohlavý Golden. Namakaný, pokérovaný a s aurou šílence, který nemá co ztratit. Pro krev a vlastní zisk je schopný udělat cokoliv. Zkrátka typ, který netoužíte potkat ve frontě na pivo během zápasu vašich soupeřících týmů.

Budu se opakovat, ale co se týče řemeslné stránky, Poláci už dávno hrají Ligu mistrů. Kamera má trefnou patinu, choreografie bitek působí syrově a padnoucí je také hudební podkres. Oproti staršímu PitbulloviFurioza značně propracovanější také scénář a divák se tedy nenudí, ani když hrací doba utkání filmu je přes 2 hodiny čistého času. Pro milovníky hutných polských žánrovek za plný počet. Pro všechny ostatní ta nejlepší cesta, jak se seznámit se světem polských hooligans. Na tribuny!

5/7
Jeden z nejlepších filmů z prostředí fotbalových hooligans a přidruženého podsvětí. Poláci excelují!
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Furioza – tvrdá škola polského chuligánství

Furioza

Akční / Krimi / Drama

Polsko, 2020, 139 min

Režie: Cyprian T. Olencki
Scénář: Cyprian T. Olencki, Tomasz Klimala
Kamera: Klaudiusz Dwulit
Hudba: Miro Kepinski
Hrají: Mateusz Banasiuk, Weronika Książkiewicz, Mateusz Damięcki, Łukasz Simlat, Wojciech Zieliński, Szymon Bobrowski, Janusz Chabior…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku