Filmy mimo mainstream
07.10.2021 | bakeero

RECENZE: Válka zítřka – mimozemská pátá kolona

V roce 2051 čelí lidstvo mimozemské invazi a svůj boj prohrává. Proto je skrze časový portál 30 let do minulosti vyslána speciální jednotka vojáků / náborářů. Naší jedinou šancí totiž je přenést vojáky i civilisty do budoucnosti, kde posílí řídnoucí stavy lidské armády. A pokud byste nevěřili, že Válka zítřka je sci-fi, snad vás přesvědčí to, že finále mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 má hrát Brazílie.

NECHTĚNÉ DÍTKO
Film vyprodukovalo studio Paramount, ale jelikož mu nejspíš příliš nedůvěřovalo, přeprodalo práva za tučný obnos Amazonu, který po něm s chutí mimozemského predátora skočil. A nutno dodat, že neudělal špatně. Trailery sice působily celkem sterilně, ale o to příjemnějším překvapením je samotný film. Chris Pratt v ústřední roli učitele a bývalého vojáka Dana Forestera je skvělou volbou, a i když jede čistý standard, naprosto to stačí. Sympatické je totiž i zbývající obsazení a vyloženě lahůdkovou roli si užívá J. K. Simmons.

POCTA KLASIKÁM ŽÁNRU
Vsadím se, že při čtení zápletky jste si vzpomněli na filmy jako Na hraně zítřka nebo Den nezávislosti a ubezpečuji vás, že větříte tu správnou stopu. Válka zítřka možná nedosahuje kvalit právě zmíněných děl, nestane se z ní klasika, ale jako nadprůměrné a zábavné sci-fi funguje takřka bezchybně.

Cestování časem s sebou přináší zajímavé paradoxy a neotřelé zápletky, na které se můžete těšit i tady. Pro Dana Forrestera totiž mise za záchranu lidstva dostane nečekaný osobní rozměr, na kterém může stavět celý film a divákovi se tak kromě military linky dostane i trocha toho rodinného dramatu. Většinou je to v podobných snímcích spíše na škodu, jenže ve Válce zítřka to naštěstí nepůsobí nuceně. Samozřejmě, že na chvilku patosu také dojde, ale to už je zkrátka trademark tohoto žánru.

Třešničkou na dortu je závěrečná pointa, která si s chutí vypůjčuje motivy hned z několika sci-fi klasik a svým způsobem jim vzdává zaslouženou poctu. Filmfanatic si další variaci na mimozemskou invazi užil a pokud od filmu neočekáváte hlubokomyslnou analýzu naší civilizace, rozhodně neváhejte a Válku zítřka si pusťte.

5/7
Zábavné military sci-fi, které se asi nestane klasikou, ale rozhodně umí solidně pobavit.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Válka zítřka – mimozemská pátá kolona

Válka zítřka / The Tomorrow War

Akční / Sci-Fi

USA, 2021, 138 min

Režie: Chris McKay
Scénář: Zach Dean
Kamera: Larry Fong
Hudba: Lorne Balfe
Hrají: Chris Pratt, Yvonne Strahovski, J.K. Simmons, Betty Gilpin, Sam Richardson, Edwin Hodge, Jasmine Mathews, Ryan Kiera Armstrong…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku