O filmu s plným nasazením
04.06.2019 | bakeero

RECENZE: Léto ´92 – dánské Nagano, nebo spíš Bělehrad

V roce 1992 se dánský fotbalový tým nekvalifikoval na Mistrovství Evropy ve Švédsku. Hráči už byli po sezóně na svých dovolených, když přišla šokující zpráva; kvůli začínající občanské válce byla Jugoslávie diskvalifikovaná a její místo mají zaujmout právě Dánové. Slavná pivní parta pak na turnaji došla šokujícím způsobem až k vítězství a film Léto ´92 popisuje právě cestu k historicky největšímu vítězství dánského fotbalu.

Dánskou kinematografii už Filmfanatic několikrát vychvaloval a tuhle severskou školu má ve svém žebříčku opravdu hodně vysoko. Z poslední doby bych vypíchl třeba Potvoru nebo Tísňové volání nicméně tentokrát šlo o první ryze sportovní film a byl jsem moc zvědav, jak se s tím Dánové popasují.

Rovnou přiznávám, že tentokráte nejde o úplnou pecku, ale pokud bychom podobně kvalitní film natočili u nás třeba o slavném Naganu nebo vítězství našeho národního týmu na Mistrovství Evropy v Bělehradě 1976, skákal bych radostí. Léto ´92 rozhodně není špatným filmem, dokonce je ve svém ranku o solidní nadprůměr, ale nejspíš jsem čekal více inovativní přístup a snad i trochu více nadsázky a humoru. Ten je tu zastoupen spíše jen stopovým prvkem a pomáhá vykreslit celkovou atmosféru.

Nejde o ryzí komedii, protože není nouze ani o vyloženě tíživé momenty, kdy si člověk uvědomí, že fotbal je jen hra. Jde o tzv. feelgood movie, který vás naladí na pozitivní notu a na konkrétním příkladu ze skutečného života vám zase jednou připomene, že zázraky se dějí. Pro pamětníky bude určitě sladkým bonbónkem ztvárnění jednotlivých plejerů jako Petera Schmeichela nebo bratří Laudrupů. Tohle baví opravdu skvěle a je škoda, že z toho tvůrci nevymlátili trochu víc také pro chemii celého týmu. Ta ve filmu není příliš čitelná, ale ani to vám nezkazí příjemný sportovní zážitek a úsměv na rtu.

4/7
Dánové oslavují svoje Nagano, a i když to není vyložená pecka, za podobnou poctu bychom u nás vynášeli tvůrce do nebes. Snad se jednou dočkáme.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Léto ´92 – dánské Nagano, nebo spíš Bělehrad

Léto ’92 / Sommeren ’92 / Summer of ’92

Drama / Sportovní / Komedie / Životopisný

Dánsko / Velká Británie, 2015, 93 min

Režie: Kasper Barfoed
Scénář: Kasper Barfoed, Anders Frithiof August
Kamera: Marcel Zyskind
Hudba: Lorne Balfe, Jeppe Kaas
Hrají: Ulrich Thomsen, Mikkel Boe Følsgaard, Cyron Bjørn Melville, Esben Smed, Gustav Dyekjær Giese, Jon Lange, Allan Hyde, Johannes Lassen, Lene Maria Christensen, Birgitte Hjort Sørensen, Lars Brygmann, Julie Zangenberg, Jacob Ulrik Lohmann, Anthony Straeger, Madeleine Jacobsson, Morten Vang Simonsen, Morten Staugaard, Caspar Phillipso…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku