Filmy mimo mainstream
11.10.2017 | bakeero

RECENZE: Wind River – tahle země není pro ženy

Jméno Taylor Sheridan asi většině z vás na první dobrou nic neřekne. Když ale připomenu loňský neowesternový hit Za každou cenu, určitě mnozí zbystří a s kým nehne ani to, tomu pomůže titul Sicario: Nájemný vrah. K oběma těmhle filmům sepsal Sheridan scénáře a Wind River je jeho druhým režisérským počinem. A dosti povedeným, atmosférou ne nepodobným oběma zmíněným snímkům.

Uprostřed zasněžené krajiny kdesi ve Wyomingu objeví stopař Cory Lambert (Jeremy Renner) mrtvolu indiánské dívky. Federální vláda vyšle k prošetření vraždy novopečenou agentku FBI Jane Bannerovou (Elizabeth Olsen) a ta se musí v odlehlé indiánské rezervaci Wind River spolehnout právě a především na místního stopaře a šerifa. Během vyšetřování totiž zjišťuje, že tahle země není nežnější pohlaví zrovna přívětivá.

Wind River je sice především kriminálka, ale nečekejte kdovíjak spletité motivy nebo dokonce nějakou vysokou hru v pozadí. Zápletka je až překvapivě jednoduchá, přímočará a to, co vám na filmu nejvíc zaimponuje, bude atmosféra. Nekonečné zasněžené pustiny jsou zkrátka atraktivní prostředí. Když k nim navíc přidáte neustálé připomínky toho, jak jsou odlehlé, a že práva se tady zkrátka nedovoláte, máte zaděláno na perfektní atmosferickou krimi ze staré školy.

Celkem logicky tu tedy v popředí dominuje drsný mužský svět, kterému se čerstvá agentka FBI bez zkušeností snaží porozumět, ale i jí samotné dochází, že některé genderové bariéry zkrátka neprolomí. A to ani když jí upřímně podporují takoví dva sympaťáci jako stopař Jeremy Renner a šéf policie Graham Green. Ani s nimi nemáte jistotu, že se z pustých plání Wyomingu vrátíte živí.

Atmosféru filmu podtrhuje také hudba, kterou složil Nick Cave a k tomuhle prostředí jednoduše sedí. I díky ní je Wind River příjemně syrovým závanem starých časů, kdy se za vraždami obyčejných dívek neskrývaly politické motivy ani žádné obdobně vysoké hry. Je to připomínka doby, kde vražda nesdělovala pokřivenou filozofii vysoce inteligentního sociopata. Leckdy k ní zkrátka došlo třeba i neplánovaně. Ale ani na to se spravedlnost neohlížela. Staré dobré časy.

6/7
Do krimi žánru se vrací přímočarost a chlapácká drsnost. Temná atmosféra zůstává a Filmfanatic jednoznačně doporučuje!
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Wind River – tahle země není pro ženy

Wind River

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie / Kanada / USA, 2017, 107 min

Režie: Taylor Sheridan
Scénář: Taylor Sheridan
Kamera: Ben Richardson
Hudba: Nick Cave, Warren Ellis
Hrají: Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Graham Greene, Jon Bernthal, Julia Jones, Gil Birmingham, Kelsey Asbille, Apesanahkwat, Martin Sensmeier, Hugh Dillon, Tantoo Cardinal, Eric Lange, Mason D. Davis, Blake Robbins, Matthew Del Negro, Tara Karsian, James Jordan, Devin Hansen, Teo Briones…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku