Filmy mimo mainstream
23.03.2017 | bakeero

RECENZE: Noční zvířata – povinná četba

Tenhle film má ve své hlavní dějové linii opravdu až banálně jednoduchý příběh; buržoazní galeristka Amy Adams si čte knihu, jejíž rukopis jí ještě před vydáním poslal její bývalý manžel Jake Gyllenhaal. Rozvedli se už před lety – ona byla až příliš ambiciózní a on až příliš hodný a navíc ani nebyl až tak dobrým spisovatelem. Tedy, tohle si o něm Amy Adams myslela.

Jenže teď, když je sama doma, hltá jeho román, zatímco aktuální manžel (kvůli kterému Gyllenhaala opustila) si na “pracovní cestě” užívá s nějakou jinou. Na stránkách knihy čte na první pohled ohranou story o rodině, kterou na opuštěné noční cestě terorizuje partička místních vidláků. Ale je to až překvapivě znepokojující. A právě v téhle rovině vyprávění jsou Noční zvířata nejsilnější.

Amy Adams si do role tatíka promítla svého ex (Gyllenhaal), ale do role manželky možná trochu překvapivě nenominovala sama sebe. Do postavy adolescentní dcery pak projektuje dítě, které spolu nikdy neměli a tohle téma se v průběhu flashbacků dočká zajímavého rozuzlení. Celý film je tedy především převyprávěním Gyllenhaalova románu tak, jak si ho představuje Amy Adams.

A i když ve skutečném životě je její postava galeristky možná až příliš suchá, zhýčkaná a snobská, představivost má až nepříjemně vlezlou. Nebo spíš výstižněji; z jejich projekcí vám brzy dojde, že psychiku nemá úplně v normálu.

Přesto, že na řádcích výše se Filmfanatic točí prakticky jen kolem ústředního manželského dua, nejvděčnější hereckou figurou je detektiv Bobby Andes v podání Michaela Shannona Na toho už jsem vás upozorňoval ve snímku Take Shelter nebo 99 Homes a také tady nenápadný rodák z Kentucky dokazuje svojí extra třídu. Ostatně, za tuhle roli byl nominován na Oscara.

Noční zvířata jsou filmem, který vás bude znepokojovat už během jeho sledování a budete při něm pociťovat možná až nepříjemné pocity. Bude se ve vás mísit strach i obavy, ale zároveň zvědavost, která vás požene až ke konci příběhu. Stejně, jako Amy Adams. Katarze se však dočká jen jedna z postav. Zkuste si tipnout která a vydejte se na projížďku opuštěnou noční krajinou, abyste zjistili, kde končí temný asfalt před reflektory vašeho vozu…

7/7
Občas to přijde. Film bez jediné zbytečné minuty. Znepokojující, šokující a nutící k zamyšlení.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Noční zvířata – povinná četba

Noční zvířata / Nocturnal Animals

Psychologický / Thriller / Drama
USA, 2016, 116 min

Režie: Tom Ford
Předloha: Austin Wright (kniha)
Scénář: Tom Ford
Kamera: Seamus McGarvey
Hudba: Abel Korzeniowski
Hrají: Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Michael Shannon, Aaron Taylor-Johnson, Isla Fisher, Ellie Bamber, Armie Hammer, Karl Glusman, Robert Aramayo, Laura Linney, Andrea Riseborough, Michael Sheen, India Menuez, Franco Vega, Zawe Ashton, Graham Beckel, Neil Jackson, Jena Malone, Kristin Bauer van Straten, Moose Ali Khan, Nick Hounslow…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku