Filmy mimo mainstream
18.10.2015 | bakeero

RECENZE: Terminator Genisys – konec Skynetu

Ten chlap to vždycky říkal a svoje slovo prostě drží. Arnold je zpátky! A s ním i terminátoří série, jejíž pátý díl nese název Terminator Genisys. Je to průšvih, jak většina recenzentů tvrdí, nebo jde o docela ucházející reboot série, jak pro změnu hlásají někteří fandové značky? Filmfanatic se na tuhle zapeklitou otázku pokusí odpovědět.

Budu předpokládat, že jste viděli minimálně první dva terminátoří filmy. Právě ty vám budou bohatě stačit k tomu, abyste se (alespoň ze začátku) orientovali v tom, co se na plátně děje.

Všechno začíná poměrně nadějně. Úvodního monologu se zhostí Kyle Reese a pod jeho slovy jsme svědky docela fajn apokalyptických záběrů Soudného dne. Následuje rychlý sled událostí v roce 2025, načež se dostáváme ke stroji času, kterým poslal Skynet prvního terminátora zpátky do roku 1984. Hnutí odporu v čele s Johnem Connorem hned vzápětí vysílá do stejného času právě Kyla Reese, aby ochránil Sáru Connorovou.

Jenže těsně předtím, než Reese nadobro zmizí v bludišti času, se stane něco, co přepíše veškerou dosavadní terminátoří realitu tak, jak jsme jí znali právě z prvního a druhého dílu. Před tímhle odhalením jsme ale na plátně svědky několika prima remaků řady klasických scén. Pak už zjišťujeme, že Sára Connorová není vystrašená servírka, ale ostřílená vojanda, kterou od mala chrání Arnold-treminátor.

Kdo ho tam poslal ale nezjistíme. A nezjistíme to ani na konci filmu – tyhle záznamy totiž byly z Arnieho paměti vymazány. Máte v tom guláš? Tak vězte, že to, co následuje dál, vám ho ještě pořádně zahustí.

ČTĚTE TAKÉ: Budoucnost patří terminátorům

V průběhu sledování Terminator Genisys jsem se nemohl ubránit dojmu, že film vypadá, jako by ho natočila partička fanoušků, kteří si moc nelámali hlavu s tím, jak to všechno zapadne do terminátořího universa. Prostě jen kupili scény, které si přáli vidět a na papíře vypadali cool (Arnold se v roce 1984 rve s Arnoldem – svojí starší verzí apod.). Jenže hodně velký nedostatek tkví nejen v tom, že to většinou nedává moc smysl, ale hlavně v tom, jak to vypadá.

Drtivá většina trikových scén vypadá strašně digitálně a působí neohrabaně. Kvalitu triků lze přinejlepším označit za kolísavou. Digitální Arnold sice vypadá docela fajn, ale pořád jde poznat, že to není chlápek z masa a kostí – respektive z oceli a plechu.

Dalším WTF aspektem filmu jsou kostýmy. Nechápu, kdo mohl dopustit to, že všechny outfity hlavních hrdinů vypadají, jako by je právě sundali z ramínka. Nikde ani špetka prachu, všechno vypadá, jako by se šlo na focení do katalogu.

Co se týče děje, tak po tomhle filmu bych byl u každého dalšího terminátora úplně v klidu, protože vrstvením realit je vlastně jedno, ve které časové rovině zvítězí stroje, a ve které lidé. V nekonečném vesmíru si každá strana najde ten svůj píseček.

Touhle dekonstrukcí asi autoři udělali sérii tu nejhorší možnou službu. Nejen, že Skynet už není Skynet, ale tíživost jednotlivých motivů zkrátka ztrácí na váze. Terminátoří svět tak pro mě přestává být terminátořím. Nastartovala se tu nová série, pro novou generaci.

Koukat se na ní docela dá, ale pamětníkům původního odkazu z toho není dvakrát nejlépe. Zřetelněji než kde jinde se tu ždímala značka a o kvalitu výsledku, nebo dokonce respekt k původní látce, tu vůbec nešlo.

BTW: Nepřehlédněte scénu vprostřed titulků, která pootvírá dvířka pro další pokračování.

3/7
Poslední terminátor. Tohle je vlastně start nové série, ve které pro Skynet není místo. Pošlapání odkazu legendy.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Terminator Genisys – konec Skynetu

Terminator Genisys / Terminator: Genisys

Sci-Fi / Akční / Thriller / Dobrodružný
USA, 2015, 126 min

Režie: Alan Taylor
Scénář: Laeta Kalogridis, Patrick Lussier
Kamera: Kramer Morgenthau
Hudba: Lorne Balfe
Hrají: Emilia Clarke, Arnold Schwarzenegger, Jason Clarke, Jai Courtney, J.K. Simmons, Dayo Okeniyi, Aaron V. Williamson, Matt Smith, Byeong-heon Lee, Sandrine Holt, Griff Furst, Teri Wyble, Brett Azar, John Edward Lee, Brandon Stacy, Joshua Mikel, Nolan Gross, Bryant Prince, Christopher Heskey, Kerry O’Malley, Mitchell Yee

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku