Filmy mimo mainstream
09.05.2015 | bakeero

RECENZE: Divoši – emancipace lokálních pěstitelů na úkor kartelu

Oliver Stone je režisérský velikán. Nenechte se zmást jeho levičáckou ideologií a mrkněte do jeho filmografie. Četa, Wall Street, JFK, Takoví normální zabijáci, Vítězové a poražení. To jsou pro mně osobně ty nejzářivější příklady jeho génia. Bohužel Divoši se do téhle elitní sestavy neprotlačí, ani kdyby se Benicio Del Toro v roli zabijáka Lada rozkrájel.

Stone za svou kariéru nenatočil jediný typicky akční snímek. Podle trailerů měli k tomuhle žánru nejvíce nakročeno právě Divoši, ale nenechte se zmást. Akce je tu naprosté minimum. V celém filmu jsou vlastně pouze 2 akční scény a to se vlastně jedna z nich ani nestala.

Ústřední trojice hlavních hrdinů (Ophelia a její chlapci Chon a Ben) pěstuje tu nejlepší trávu ve slunné Kalifornii. Na jejich byznys ale dostane chuť mexický drogový kartel. Coby Kaufland drogové branže zkrátka chce mít uličku s regálem a zbožím právě od těchhle tří kamarádů. Jenže ti nemají zájem, z obchodu hodlají vycouvat a preventivně alespoň na rok zmizet – aby se vyhnuli pomstychtivé a uražené šéfce kartelu (Salma Hayek).

Jenže mexikáni vidí za roh a trojičku pohodářů si hlídají, takže když ti chtějí pláchnout, unesou Opheliii a počítají, že její dva nabíječi udělají cokoli, aby jí dostali z domácího vězení. Rozuměj, že se podřídí návrhu kartelu na sdílení výnosného byznysu.

Jenže chlapci se ne(v)zdají a hodlají nastalou situaci vyřešit po svém. Chon má navíc, coby bývalý příslušník elitních jednotek SEAL a válečný veterán, řadu kamarádů, jejichž schopnosti se chlapcům hodí a všechno začíná směřovat k závěrečné výměně rukojmích.

Z řádků výše by průměrný divák vycítil, že z toho může být pěkné akční inferno. Ale ne tak u filmu Olivera Stonea. Ten nám v Divoších servíruje jakýsi postmoderní obrázek doby, ve které je drogový kartel krátký na 2 vyhulené týpky a ti prožívají emancipaci v duchu lokálních farmářů, jenž úspěšně bojují proti zlým obchodním řetězcům.

Tohle se prostě a jednoduše nepovedlo. Ve výsledku je z toho totiž pouze uondaná nuda, co trvá více jak 2 hodiny a vlastně se v ní nic neděje. Herci sice zachraňují co se dá; především skvělý Benicio Del Toro a jeho šéfka Salma Hayek, ale ani jejich precizní výkony na záchranu Divochů nestačí.

Stone si nejspíš chtěl vyzkoušet akční žánr, ale v průběhu natáčení se mu tenhle koncept rozpadl a vznikl podivný mišmaš, který ve výsledku hlavně nudí, i když jeho řemeslné části jsou patřičně na výši.

3/7
Akční film podle Olivera Stonea, ve kterém chybí to nejdůležitější. Samotná akce. Kamerově fajn, ale jinak mlácení prázdné slámy.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Divoši – emancipace lokálních pěstitelů na úkor kartelu

Divoši / Savages

Krimi / Thriller / Drama
USA, 2012, 131 min (Director’s cut: 141 min)

Režie: Oliver Stone
Předloha: Don Winslow (kniha)
Scénář: Don Winslow, Shane Salerno, Oliver Stone
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: Adam Peters
Hrají: Aaron Taylor-Johnson, Taylor Kitsch, Blake Lively, John Travolta, Benicio Del Toro, Salma Hayek, Emile Hirsch, Mía Maestro, Demian Bichir, Leonard Roberts, Diego Cataño, Jake McLaughlin, Trevor Donovan, Tj Myers, Joel David Moore, Livia Milano, Shea Whigham, Sandra Echeverría, Schae Harrison, Antonio Jaramillo, Matt Riedy…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku