Filmy mimo mainstream
02.04.2015 | bakeero

RECENZE: Backcountry – tváří v tvář medvědovi

V krátkém časovém horizontu narazil Filmfanatic na další medvědí horor. Nedávný Grizzly byl celkem obstojné béčko, takže jak je na tom jeho nevlastní bratříček Backcountry?

Už po uvedení do děje a představení skutečně jen minima postav (prakticky pouze ústřední pár – on a ona) vám dojde, že tenhle film měl o poznání menší rozpočet, než právě chlupáč s Billy Bob Thortonem a dalšími odkvetlými skorohvězdami Hollywoodu. Stejně tak vám ale brzy dojde také to, že kvalitativně je mnohem výš.

Zamilovaný pár se vydává na výlet do národního parku kdesi v USA. Ke konci sezóny, protože to je v parku minimum lidí. I když, i tak můžete u ohníčku narazit na vyšinutého Ira, který vám výlet nenačne zrovna ideálně. Ale vem to čert, nepříjemná večeře je brzy za námi a můžeme vyrazit vstříc nespoutané přírodě. I jejím obyvatelům.

Stejně jako v Grizzlym, tak i v Backcountry je příroda jednoduše úchvatná. Po pár záběrech vás ale nejspíš začne iritovat, že tvůrci točili jednu cestičku z několika úhlů a vy jí tak identifikujete minimálně ve dvou různých scénách. Jenže dejte tomu chvilku a tenhle zdánlivý tvůrčí přešlap dostane překvapivé alibi.

Film je ve své podstatě docela netradičním survival hororem, protože medvěd se na scénu podívá relativně pozdě. Zato však naprosto fatálně. Ale už to psychologické dusno, které nástupu divokého zvířete předchází je skutečně brilantní. Zmiňovaná scéna u ohníčku je hluboce znepokojivá, ale přitom naprosto uvěřitelná. Stejně jako chování postav (!).

Hrdinové tady prostě nejsou banda přitroublých individuí, kterým byste sežrání medvědem zaživa přáli. Chovají se tak, jak by se asi normální člověk v podobné situaci choval a i když mají své mouchy, tentokrát vám při jejich utrpení nebude dobře po těle. Syrovost klíčových scén má pak za následek také hodně mrazivé pocity na duši.

Pro mně je Backcountry jedním z nejsilnějších zážitků v žánru survival hororů za poslední léta. Vlastně ani nepamatuji, kdy jsem měl tak nepříjemný pocit při tak minimální porci explicitních záběrů. Takže ve výsledku je z toho asi nejlepší medvědí horor, co jsem kdy viděl. I když sází hlavně na psychologii.


BTW:
 Backcountry je podobně povedený režisérský debut jako Honeymoon.

6/7
Svým pojetím docela netradiční survival horor. Sázka na celkový přístup i syrovost ale vyšla na jedničku. Hodně mrazivá podívaná.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Backcountry – tváří v tvář medvědovi

Backcountry

Horor / Drama / Thriller
Kanada, 2014, 92 min

Režie: Adam MacDonald
Scénář: Adam MacDonald
Hrají: Missy Peregrym, Jeff Roop, Eric Balfour, Nicholas Campbell, Melanie Mullen

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku