Filmy mimo mainstream
06.05.2014 | bakeero

RECENZE: Captain America: Návrat prvního Avengera – Marvel dál šturmuje

První filmové dobrodružství Kapitána Ameriky mě v r. 2011 příliš nenadchlo. Sice jsem relativně obdivoval odvahu tvůrců, když film natočili ve stejné propagandistické naivitě, v jaké byl za 2. světové války Kapitán zrozen, ale mě tenhle přístup zkrátka divácky nesednul. Ploché postavy a zkratkovitý děj? To mě prostě neoslovilo ani coby přiznaně naivní retro. Druhé dobrodružství borce oblečeného ve vlajce z hvězd a pruhů už je ale silnější káva.

Tentokráte totiž dostáváme o poznání dospělejší podívanou, která svým stylem (alespoň naoko) připomíná politické thrillery ze sedmdesátých let, jako byly Všichni prezidentovi muži nebo Tři dny Kondora – včetně účasti Roberta Redforda. Charaktery jsou daleko lépe vykresleny a jejich motivace jsou tím pádem uvěřitelnější. Nechybí pak ani parafrázování na současná ožehavá témata (kolik osobní svobody jsme ochotní obětovat pro vlastní bezpečí?), ale nenechte se mýlit – pod dospěláckým obalem se stále skrývá naivní látka. Což film ostatně přizná i několika odkazy na starší naivní filmy (Wargames aka Válečné hry).

Ve zmiňovaných thrillerech by totiž hlavní hrdina asi jen těžko schovával klíčový důkaz konspirace do automatu na sušenky. Poslední marvelovka tím tak trochu dostává vlastnosti animovaných rodinných filmů; děti se baví u efektů, ale i dospěláci si dokáží najít svojí vrstvu filmu. Možná trochu překvapivě se v Návratu prvního Avengera do popředí dostává právě ta dospělejší vrsta, jenž ale v závěru neodvratně ustupuje tradičnímu komiksovému infernu a trikové řežbě.

Stojí tedy návrat Kapitána Ameriky za to? Rozhodně! Akční scény v průběhu celého filmu vás budou bavit svou zběsilostí i tempem, ale při tom všem si dokáží zachovat přehlednost, takže se neztratíte. Přestřelky ve městě dají vzpomenout na legendární Heat aka Nelítostný souboj a vůbec celý film působí nesrovnatelně dopělejsím dojmem, než jeho prequel. Až byste skoro přehlédli, že pod dospěláckou slupkou se vlastně skrývá dětská podívaná.

POZNÁMKA: Film jsem viděl ve 4D, které jsem v hodnocení filmu nezohledňoval. O svém názoru na 4D kino napíšu článek v nejbližší budoucnosti.

5/7
Druhé drobrodružství Kapitána Ameriky působí dospělejším dojmem a snaží se o přesah, ale stále je to ve své podstatě naivní popcornovka.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
RECENZE: Captain America: Návrat prvního Avengera – Marvel dál šturmuje

Captain America: Návrat prvního Avengera / Captain America: The Winter Soldier

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 2014, 136 min

Režie: Anthony Russo, Joe Russo
Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely
Kamera: Trent Opaloch
Hudba: Henry Jackman
Hrají: Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford, Hayley Atwell, Toby Jones, Frank Grillo, Maximiliano Hernández, Callan Mulvey, Brett R. Miller, Georges St-Pierre, Stan Lee, Danny Pudi, Branka Katić, Aaron Taylor-Johnson…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku