Filmy mimo mainstream
20.11.2013 | bakeero

Recenze: United – temná kapitola z dějin legendy

Fotbalový klub Manchester United zná asi většina z vás. A to včetně těch, kteří zrovna neholdují kulatému nesmyslu. Stojí ale film o nejtragičtější události v dějinách tohoto klubu za pozornost?

Hned na úvod je třeba napsat, že pokud jste zarputilým fotbalovým tifosi a těšíte se na exkluzivní dobové záběry ze hry, budete se těšit marně. Samotnému fotbalu se tvůrci vyhnuli takřka obloukem a krom skutečně pár několikavteřinových záběrů se mu prakticky vůbec nevěnují. Volí podobnou taktiku, jako tvůrci Prokletého klubu, takže zápasy prožíváte pohledem spíše na strhané manažerské tváře, než na napnuté svaly samotných hráčů. Pravdou bohužel je, že v Prokletém klubu to na mě zabíralo o poznání lépe.

Celý film se motá kolem zázračné generace Manchesteru United. Ta na konci 50. let proplouvala nejen anglickou ligou, ale také evropským pohárem a traduje se, že jedině oni mohli čelit tehdy suverénnímu Realu Madrid. Bohužel na vzájemné měření sil obou gigantů nedošlo, protože 7 členů týmu United se stalo obětí tragické letecké katastrofy. Výpravu United postihla tato pohroma na letišti v Mnichově, cestou ze zápasu v Bělehradě. Snímek je tedy především oslavným chórem na hrdost klubu, který se nenechal zlomit nepříznivým osudem. Jen o několik měsíců později se totiž prokousal až do posvátného Wembley. Do finále FA Cupu, kde se mohl porvat o nejstarší fotbalovou trofej světa.

Ve filmu je patřičně zdůrazněna důležitost rolí manažera a trenéra, včetně rozdělení jejich kompetencí. Tady se pak dostáváme k tomu, že nad všemi, vesměs rovnocennými postavami, vyčnívá svým charismatem skvělý David Tennant v roli trenéra United Jimmyho Murphyho. Když vám totiž v závěrečných předtitulcích prozradí, že je to jediný kouč historie, který se s Walsem dostal na Mistrovství světa, vy zkrátka víte proč. Ačkoli měl být nejvýraznější postavou filmu Bobby Charlton, u mě jednoznačně zabodoval právě zmíněný velšan, za kterého bych šel na hřiště vypustit duši.

3/7
Coby kapitola z dějin jednoho legendárního klubu film funguje výborně. Pro širší publikum to asi ale bude zěžko stravitelný oříšek.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
Recenze: United – temná kapitola z dějin legendy

United (TV film)

Drama / Historický / Sportovní
Velká Británie, 2011, 90 min

Režie: James Strong
Scénář: Chris Chibnall
Hudba: Clint Mansell
Hrají: Dougray Scott, David Tennant, Sam Claflin, Jack O’Connell, Dean Andrews, Werner Daehn, Kate Ashfield, Neil Dudgeon, Melanie Hill

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku