Filmy mimo mainstream
23.06.2020 | bakeero

DOKUMENT: Poslední představení – tohle definovalo (nejen) Čechům basket

Netflix nadále posiluje svoji pozici premianta mezi streamovacími službami. Podle Filmfanatica ho však na vrchol netáhnou filmy, ale spíše seriály a také zdařilé dokumentární série. Poslední představení (The Last Dance) je bez diskuze jedním z nejlepších sportovních dokumentů všech dob. Tolik na úvod. Vezměte zkrátka 10 hodin vašeho života a obětujte je téhle sérii. O basketbalu totiž neuvidíte nic lepšího.

Fenomén Jordan
Tahle hra u nás nepatří mezi nejoblíbenější, ale vsadím svoje jediné tenisky Nike, že to, co o basketbalu Češi vědí, se z největší části zrodilo právě v 90. letech a zlaté éře Michaela Jordana a jeho týmu Chicago Bulls. Pravděpodobně nejlepší basketbalista všech dob se před kamerou trpělivě zpovídá z celé své kariéry. Pojícím prvkem všech dílů je pak Jordanova poslední sezóna 97-98, která je skvělým způsobem orámována flashbacky, jež dodávají dokumentu potřebný kontext i emocionální sílu.

Chicago Bulls
Kdo vyrůstal v 90. letech nemohl nenarazit na značku Chicago Bulls. Hlava býka se v téhle éře stala synonymem vítězů, protože Bulls dokázali začátkem dekády zvítězit ve slavné NBA hned 3x v řadě a v sezóně 97-98 útočili na svůj druhý hattrick. Krom Jordana k tomu přispěla také hezká řádka dalších skvělých hráčů, kteří však zůstávali ve stínu toho nejgeniálnějšího. Leckdy to nebylo lehké, ale v průběhu série vám dojde, že mentalita vítěze, kterou v sobě Michael Jordan měl, byla tou rozhodující silou, která udělala z týmu Chicago Bulls jednu z nejslavnějších sportovních dynastyí všech dob.

Nic než vítězství
V některých pasážích dojde i na zajímavé konfrontace, protože tvůrci se nestydí předložit Jordanovi štiplavý komentář některého jeho soupeře nebo i spoluhráče. Nebylo lehké hrát proti němu, ale zároveň nebylo snadné nastupovat s ním ve stejném dresu. Po několika dílech sami odhalíte, co Jordana dokázalo spolehlivě vyhecovat a namotivovat k tomu, že posouval všechny myslitelné rekordy NBA.

Výjimečná osobnost však musela snést také řadu příkoří i osobních katastrof. Díky téhle dokonalé retrospektivě však Michaela Jordana dokážete docenit a troufnu si tvrdit, že o basketbalu ani nemusíte nic vědět. I bez toho pochopíte, že jde o jednu z největších postav celé sportovní historie. Prototyp vítěze. Poslední představení zkrátka přesahuje hranici basketbalu stejně tak, jako samotný Michael Jordan.

7/7
Jeden z nejlepších sportovních dokumentů všech dob. Dokonalý portrét výjimečné osobnosti a jejího dopadu na celý svět.
Chris (7/7)
Od prvního pohledu jasnej macho man a bez diskuze ten největší borec z party.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Vin (6/7)
Sympaťák, kterej si podmaňuje davy, ale k postavení alfa samce mu přeci jen kousíček chybí. Film co vás bude skvěle bavit a rádi si ho pustíte vícekrát.
Bernardo (5/7)
Tvrdej chlapík, co si dokáže poradit v barovejch rvačkách i smrtících přestřelkách.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
Britt (4/7)
Zlatej střed party. Na oba konce stejně daleko. Jako film nemusí sednout všem,
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Harry (3/7)
Prachy jsou lepší motivace, než strach o život. Jsme totiž materialisté.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Lee (2/7)
Strach z boje, kalkul, neumětelství nebo úskoky před divákem.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
Chico (1/7)
Loser, co neumí pořádně ani tleskat. Takovým filmům se radši vyhýbejte,
když už se to nepodařilo nám.
Vybalit popis všech hodnocení >>
DOKUMENT: Poslední představení – tohle definovalo (nejen) Čechům basket

Poslední představení / The Last Dance

Dokumentární / Sportovní / Životopisný / Historický

USA, 2020, 8 h 25 min (Minutáž: 49–51 min)

Režie: Jason Hehir
Kamera: Thomas McCallum
Hrají: Michael Jordan, Dennis Rodman, Carmen Electra, Barack Obama, Isiah Thomas, Larry Bird, Bill Clinton, Madonna (a.z.), John Salley, Willow Bay, Nas, Justin Timberlake, Bob Costas, Charles Barkley, Reggie Miller, Joe Pytka, Dallas Page (a.z.), Hulk Hogan (a.z.), Leonardo DiCaprio…

Nejčtenější články

Filmfanatic na Facebooku